У периоду 6-7. новембра 2019. године, у Београду је одржан семинар на тему „Образовање у области рачуноводства засновано на компетенцијама и интегративне студије случајева – Ресурси и пракса“ (Competency-Based Accounting Education and Integrated Case Studies – Resources and Practices). Семинар је организовао Центар за реформу финансијског извештавања Светске банке, у оквиру пројекта Техничка подршка Србији у реформи корпоративног финансијског извештавања (STAR-CFR).
Као представници Економског факултета Универзитета у Крагујевцу, на семинару су учествовали проф. др Мирјана Тодоровић и доц. др Милан Чупић. Организатори семинара су желели да релевантним образовним и професионалним организацијама из земље и иностранства представе Клуб за рачуноводство и пословне финансије Актива, тако да су на семинар позвани Љиљана Божовић, Миодраг Радосављевић, Давид Марић и Јелена Марковић, студенти Економског факултета на модулу Рачуноводство и пословне финансије. Студенти су, према агенди семинара, учествовали на семинару као излагачи првог дана. Циљ њихове презентације је био да се укаже на допринос клуба Актива едукацији и професионалном развоју студената.
Највећи део презентације је посвећен представљању такмичења младих рачуновођа „Обрачун“. С тим у вези, истакнуто је да се такмичење организује са циљем да студенти стекну практична знања и вештине, да се подстакне креативност код студената, да се промовише знање, стручност, компетентност, професионално понашање и усавршавање, те да се повежу студенти и послодавци. На такмичењу је за четири године учествовало укупно 30 тимова са нашег факултета, али и економских факултета из Ниша и Београда. Жири такмичења су чинили еминентни представници из привреде, финансијског сектора, професионалних удружења и универзитета. Посебно су истакнути исходи такмичења за све учеснике (такмичаре), волонтере, представнике жирија, организаторе, као и за Катедру за рачуноводство, ревизију и пословне финансије и Економски факултет у Крагујевцу. Истакнуто је да такмичење доприноси промоцији Економског факултета у Крагујевцу, повезивању са привредом и осталим економским факултетима у Србији.
У домену едукације су истакнута бројна предавања које је Аткива организовала или подржала, а која су одржали представници струке, професије или универзитетски професори. Наглашен је значај додатних часова помоћи студентима у вези са спремањем писмених испита из наставних предмета Катедре за рачуноводство, ревизију и пословне финансије, у којима је учествовало више од 20 студената-предавача и више од 200 студената-полазника. У домену стручног развоја, истакнут је значај Симпозијума на Златибору, на коме је захваљујући сарадњи са Савезом рачуновођа и ревизора Србије, за последњих 8 година учествовало више од 100 студената. У домену друштвено одговорног деловања, истакнут је значај хуманитарне акције Студентско срце у којој је за 8 година обезбеђена помоћ за 179 социјално угрожене вишечлане продице са подручја града Крагујевца. Током презентације је истакнута веома значајна улога професора, Катедре за рачуноводство, ревизију и пословне финансије и Економског факултета у Крагујевцу у реализацији и обезбеђењу континуитета свих активности Активе.
Представници Светске банке су представљене резултате Активе истакли као пример добре праксе и нагласили да су отворени за будућу сарадњу. Представљање клуба Актива су видео обраћањем подржале две бивше председнице Активе – Надица Илић, запослена у контролингу у централи компаније Фијат у Торину, и Драгана Зорић, запослена у рачуноводству компаније Нелт у Београду. Поред представника нашег факултета, на семинару су учествовали професори са Економског факултета Универзитета у Нишу и Економског факултета Универзитета у Новом Саду, као и представници Савеза рачуновођа и ревизора Србије.