Регионална агенција за економски развој Шумадије и Поморавља у овиру ЕУ ПРО Плус програма и интегралног одрживог територијалног развоја (ISTD) (ЕУ ПРО Плус тим) организовала је нa Eкoнoмскoм фaкултeту 06.04.2023. Рaдиoницу зa дeфинисaњe циљeвa и мeрa Стрaтeгиje развоја урбаног подручја града Крагујевца и општина Баточина, Лапово, Рача, Кнић, Топола и Аранђеловац.
Радионице је имала за циљ презентовање консолидованих резултата SWOT анализе, као и дефинисање појединачних циљева и мера по тематским областима:
- Идентитет урбаног подручја (урбана обнова и регенерација, културно и градитељско наслеђе, заштита природе и развој предела, одрживи туризам и јачање урбано-руралних веза)
- Животна средина (енергија, зелена и плава улагања, ублажавање и прилагођавање климатских промена, спречавање и управљање ризицима, одржива и мултимодална урбана мобилност)
- Зелена економија (иновативна, паметна, нискоугљенична и циркуларна економија)
- Друштвено благостање (запошљавање, образовање, становање, социјална и здравствена заштита, култура, социо-економска укљученост и интеграције, социјалне иновације)
- Управљање развојем
Активно учешће у радионици за тематску област Зелена економија узели су и професори Економског факултета Универзитета у Крагујевцу проф. др Дејан Јовановић и доц. др Немања Лојаница. Основни циљ тематске области Зелена економија је промовисање иновативне и паметне економске трансформације, циркуларне и нискоугљеничне економије и ИКТ интеграција. Професори са Економског факултета указали су на значај циркуларне економије, декарбонизације, зелених јавних набавки, зеленог финансирања и транспарентног извештавања о емисијама гасова са ефектом стаклене баште.
Израду Стратегије развоја урбаног подручја града Крагујевца и општина Баточина, Лапово, Рача, Кнић, Топола и Аранђеловац финансира Европска унија у партнерству са Владом Републике Србије преко програма ЕУ ПРО Плус.