Поводом обележавања Дана Економског факултета Универзитета у Крагујевцу, 15. децембра 2023. године, са почетком у 15 часова, Центар за издавачку делатност организовао је изложбу својих издања у периоду од 2019. до 2023. године, као и промоцију четири издања и то: 1) уџбеника - Истраживање тржишта, аутора др Вељка Маринковића, редовног професора Економског факултета Универзитета у Крагујевцу; 2) монографије - Мерџери и аквизиције: Алтернативни приступи изучавања, аутора др Слађане Савовић, ванредног професора Економског факултета Универзитета у Крагујевцу; 3) монографије – Аналитичке технике форензичког рачуноводства у откривању превара у финансијским извештајима, аутора др Драгомира Димитријевића, ванредног професора Економског факултета Универзитета у Крагујевцу и 4) монографије – Иновативни приступи одрживом развоју аграра, аутора др Милоша Димитријевића, научног сарадника на Економском факултету Универзитета у Крагујевцу.
Директорка Центра за издавачку делатност, проф. др Виолета Домановић, је укратко истакла најважније резултате рада Центра у посматраном периоду, након чега су поменути аутори представили своја издања.
Професор Вељко Маринковић је указао на новине у уџбенику у односу на сва претходна издања и истакао најважније теоријске и практичне импликације резултата својих истраживања. Наиме, уџбеник је намењен превасходно студентима економске вокације, али има изузетну практичну важност за све оне који се баве истраживањем тржишта у предузећима, као и запосленима у консултантским кућама и маркетиншким агенцијама.
Професорка Слађана Савовић на један систематичан начин анализира различите приступе изучавању мерџера и аквизиција, што је новина у односу на издања других аутора, који су се углавном фокусирали на један приступ, чиме пружа холистички поглед на ове трансакције омогућавајући њихово дубље разумевање. Монографија је намењена студентима Економског факултета Универзитета у Крагујевцу, на мастер академским студијама, на наставном предмету Глобалне стратегије раста, као и студентима докторских академских студија, на наставним предметима Корпоративно управљање и Економика стратегије. Осим тога, монографија има практичну примену за менаџере и стручњаке из праксе.
Професор Драгомир Димитријевић истиче улогу и значај аналитичких техника које форензичке рачуновође користе у истраживању превара у пословању, посебно превара у финансијским извештајима. Анализирајући ове аналитичке технике могуће је указати на најбољи начин њихове примене, њиховог комбиновања, а посебно њиховог евентуалног усавршавања, како би се спречило лажно финансијско извештавање. Аналитичке технике које су разматране су: Beneishov модел, Benfordov закон, Altmanov Z-score модел, Business Excellence index (BEX Index) – показатељ пословне изврсности и Argentijev модел прогнозирања опасности од неуспеха или пропасти.
Др Милош Димитријевић елаборира иновативне приступе одрживом развоју аграра. Аутор прави дистинкцију између конвенционалне пољопривреде и иновативних приступа попут примене зелене економије, биоекономије, циркуларне економије у пољопривреди, органске, интегралне, прецизне пољопривреде и других приступа усмерених ка одрживом развоју. Циљ примене ових приступа у аграру односи се на оптимизацију односа између инпута и аутпута, очувања ограничених природних ресурса и заштиту животне средине. Монографија је намењена академској и широј стручној јавности.
Објављен је и Каталог издања за период 2019-2023. године који можете видети овде.
Центар за издавачку делатност ће и у наредном периоду радити на промовисању својих издања, како у оквиру Факултета, тако и на сајмовима и изложбама изван Факултета.